Wednesday, April 25, 2012

Mangia! Only not quite so much please.

Welcome to 'No Confession Wednesdays'! Or as I also like to call it- the day where I can't think of anything clever and appropriate for this spot. 

Luckily, or perhaps due to a great deal of work and dedication to healthful eating on my part (though luck is probably more like it) none of my kids have a weight issue. I know there are all kinds of reasons why childhood obesity is such an epidemic in our country, and someday, I might have a serious enough blog that I will touch on those issues. But for now, I just wanna talk about my problems. Well, yours too. I guess. But mostly mine- because that’s what we do here.

My 10 year old daughter is average weight and very athletic. My 5 year old son is well, about as average as you can get, scoring 50th percentile for height and weight at his last checkup. And my almost 8 year old is actually pretty tiny, weighing in at barely 50 lbs. So why is it that I feel like I’m raising a band of Sumo wrestlers (no offense to any of my Sumo-esque pals out there)?
These kids are eating me out of house and home!
I’ve gone from shopping at the market to shopping at a wholesale club so that I can get bigger quantities, to being nearly ready to just throw 3 troughs of food out on the floor and let them have at it! 
So, do tell, what are you spending on food? Because I am both interested for my personal peace of mind, and also compiling this information for my dissertation- okay I lied about the dissertation part, but you should still totally help me out here. I really want to know where we are on this. I have asked this question before on Facebook, and on Twitter, and the answers I have gotten range from “a mere pittance each week” to “taking out a second mortgage to pay our grocery bill”. I find myself closer to latter. 
How many adults in your home? How many children? Any pets? How often do you grocery shop? What is your food budget? Weekly? Monthly?
Please feel free to share this on social media outlets and with friends. There will be a follow up post at some point, and if you feel the need, you can comment anonymously- though I say “man up” and tell it like it is!
Thanks.

18 comments:

Doodle741 said...

We have 2 adults and 2 kids (aged 8 and 3). We have THREE cats and some fish. I grocery shop once a week and my goal is to spend less than $100 at each trip.

I can usually get by on spending $80 a week.

I make a meal plan, and buy ONLY what we need.

C is very average for his age, J is a light-weight (not yet 50 lbs) and very tall for his age. I keep snacks to a minimum so that they will actually eat dinner. When they snack, it's usually on fruits and veggies.

Hope that helps!

Sara

Lisa said...

1 plus size adult male, 1 7 month pregnant woman, 4 cats, and a dozen fish. I spend about $250 a month at WalMart and then maybe $20a week at regular grocery stores to get whatever else we need. I plan on joining BJ's or Sam's or one of those and I'm hoping that will save us some more $$. I also try and coupon when I can. I spent about $25 on cereal in October and am just now running out.

Hope this helps! I'm terrified to see what this baby will end up costing us lol, seriously hoping to breast feed to help save on food bills too.

Michelle W said...

Does no one want to share what they are spending on groceries? LOL

I am really trying to just get an idea on where we are and what the average household is doing.

We are 2 adults. 3 kids (10, 7, 5). 2 dogs. I am spending about 700 a month at the grocery store (going once a week and spending between 160-180 on average) and then BJ's once a month or so for another 2-300. It seems like a lot to me, but I've heard worse. What amazes me is when I hear about families of 5 and 6 who are spending $100 a week total. I must know HOW!?

My issues are that I pay full price for almost everything because couponing is near impossible for me. I buy mostly natural and organic products which rarely have coupon offers.

Michelle W said...

I appreciate all the comments I am getting via Facebook, Twitter, Email, etc.
Not sure why no one wants to post here, maybe it's too personal for some, but I am glad people are opening up in other venues. The input is much appreciated.

Darla said...

We spend about $200/month at Aldi and about $100-150/mo at Trader Joes/Target/ Farmers markets. I do a lot of crockpot cooking, and we rarely eat out. My problem isnt how much my kids are eating, but that I feel like they only eat two meals a day. The first starts at 7am and ends at noon. The second starts at 3 pm and ends at 6. I am forever pulling out snacks and the first part of the next meal. Geesh. 2 smaller than average adults and 2 girls under 5.

Lonna said...

Be thankful. My four year old's channeling Ghandi!

Michelle W said...

I bet you're saving a fortune though. ;-)

Jamie said...

We have 2 adults, 2 teen daughters (1 13years, the other 15 years)
a dog and 2 cats.....I try to have a budget for food, but it never happens that way. We shop at Costco once a month and spend at least $200.00 a month. Then with all the trips to the store we spend at least $500-$600 a month on food. It is crazy. My 13 year old has decided she is fat... which by all means she is not but, hey maybe my bill will reduce this month do to her crazy ideas. Good luck with the food budget problem, if you have any solutions let us know!

Harry said...

Hi, Nice post! Would you please consider adding a link to my website on your page. Please email me back.

Thanks!

Harry
harry.roger10@gmail.com

Kelly said...

Family of 4-- 2 adults, 2 little guys. But for being so little, they eat a LOT! I spend about $100 a week on food-- mostly fresh, though can't claim 100% healthful. Meals are pretty balanced, other than pasta, not too much boxed foods. I cook at least 5 nights a week, usually a traditionally "square" meal.

Bethany said...

There are many things I'd love to win, but this is not among them. I'm afraid I'm at the top. Two adults (runners), 4 sons (10 yrs, 9 yrs, 6 yrs and a 3 yr old with a hollow leg) + 2 cats brings our monthly grocery bill total to $1,500. And, rumor has it the kids keep growing.

Melanie said...

We are 2 adults and 1 9yo boy. We have 11 cats and a bearded dragon. Yes, that's not a typo...11 cats. I spend more money on food than anything. I'd say I spend about $2-300 at Walmart and about $100 at Acme then we get fast food or pizza or some other take out because I don't cook everyday. The bad thing is that I will defrost something like chiken (about $8 worth) and then we do other things for dinner and then I have to throw it away!! That's the worst part! I can deal with my family not wanting to eat leftovers. I take them to work for lunch. But the letting food sit until it goes bad thing KILLS me!! Also, for the cats, I buy 22lbs for $31 twice a month. Not too bad all things considered!!

scarlettxgrace said...

I have two adults and 1 child in my home. We spend about $75 in grocery's a week. We usually get meat and freeze it in different zip lock bags and do different dinners with it. We buy a lot of drinks too though, we buy a case of waters, caprisun, and my husband has to have mntn dew lol.. And milk for our child.

bigfamilytinyhouse said...

2 adults, 2 kids (7 & 4), and an 8 month old infant...I try to save money where I can, but all of my kids seem to be in growth spurts, and my Mister...well, he eats a lot. It costs me about 400-500 a month to keep the bellies full. Doesn't help that the cost of living is so high in Jersey...

Heather said...

I love your blog! I just found it courtesy of networked blogs and am now a follower :) Looking forward to reading through some of your old posts! :) Hope you and your readers have a wonderful week!

-Heather
http://www.facebook.com/GetYourSexyBackMoms

Josie Coco said...

WOW...interesting reading. I live in New Zealand. Food is expensive here. We are 1 adult and 1 x 15 year old son, 2 cats. I'd be lucky to get away with spending less than $150 per week for the basics. We don't buy processed, make our own meals etc, fresh food types. Personally I find supermarket shopping very expensive so usually go for fresh markets, organic if possible. That's probably why I do spend so much.

Anonymous said...

I spend $400 a month on groceries, that feeds 6 of us, 2 adults, a 17 year old, 6 yo, 4yo and 3 yo(eats almost nothing, but survives, but eats enough to still keep her baby fat)LOL. I stick with he basics, and buy what is on sale and seasonal. My junk food is always at a discounted price, no more than $1.00 per box/bag. We eat healthy, most of the time, fruit(fresh) and veggies(usually frozen). I buy generics, and buy very few ready made foods. My kids all have mostly athletic builds(not obese), but yet not skinny, including the 17 yo, who is in football. At my house everything in moderation, and lots of exercise. Sometime they can have seconds, other times I control how much they eat because if it's their favorite, they will eat until they make themselves sick.

Rosann said...

What a great blog you have! :) We have a family of 4 (2 adults and 2 little girls that mostly eat like birds...unless it's junk food and then they can't get enough!)

I'm not the greatest shopper on the planet as far as finding deals and using coupons. I can stretch a dime when I need to. Lord knows I can. But I'd say on average, we spend about $150 per week on groceries. And we're very much a meat and potato kind of family...or at least my husband is.